مطالب

مهندسی سینما - حوزه ویژوال افکت

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

سلام.در این مطالب قصد داریم پروسه مهندسی سینما رو که سال های 1394 اون رو در قالب مقاله نوشتاری ایجاد و دنبال کردیم رو با متد دیگه ای و بصورت آپدیت اساسی خدمت شما ارائه کنیم.طبق توضیحاتی که قبلا ارائه کردیم هر شغلی و هر تخصصی در دنیا از یکسری قواعد تبعیت میکنه و کسی که بخواد در اون حوزه موفق و استاندارد عمل کنه باید به اون اصول آشنایی داشته باشه و اونها رو یاد بگیره تا جایی که بدرستی و بصورت علمی بتونه کار خودش رو به نتیجه مناسبی برسونه. در حقیقت مفهوم "مهندسی سینما" که زیر شاخه های متنوعی داره و ما حوزه ویژوال افکت رو از مجموعه های مطرح سینمای جهش یافته و مدرن مورد تحلیل وبررسی قرار میدیم. مهندسی سینما در اینجا اشاره میکنه به قوانینی که در حوزه ویژوال افکت باعث و بانی نتایج علمی و واقع گرایانه در آثار سینمایی و بصری هستند ، قطعا حوزه ویژوال افکت در آثار سینمایی امروزی که من با نام سینمای جهش یافته ازش یاد میکنم نقش بسزا و مکملی داره که نتایج اون رو در فیلم هایی که در دنیا Hit شده اند میبینیم.سینما هیچوقت مستثنا از اصول و قواعد علمی و مهندسی نیست من از سال 2088 تمام عشق و سعیم این بوده که به ویژوال افکت بصورت اصولی و آکادمیک بپردازم و اون رو مانند بذری در وجودم پرورش بدم و بفهمم اون رو  .

در این ویدئو که بخش اول این مجموعه هست با ما همراه باشید و حتما نظرات ارزشمند خودتون رو برای ما بنویسید.

حتما پیگیر وب سایت و مطالب و آموزش های نرم افزاری ما باشید که 100 درصد خبرهای خیلی خوبی توی راه داریم.تصویری که در زیر مشاهده می کنید مربوط به همین مقاله هست که در سال 1394 در وب سایت CinemaVFX.net یعنی وب سایت قبلی ما منتشرش کردیم .


 
فیلم سه‌بعدی و چهاربعدی چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

فیلم سه‌بعدی :

فیلم سه‌بعدی یک نوع سینمای پویاست که با خطای دید عمیق بر درک بصری تأثیر می‌گذارد که شامل تصویر برداری سه‌بعدی با تصویربرداری دو دوربین به منظور شبیه‌سازی نوع و جهت دید انسانی با کمک دو لنز چشمی به وجود می‌آید. این نوع تصویر برداری با دو دوربین با کمک کامپیوتر نیز ایجاد می‌شود و با کمک جلوه‌های ویژه مخصوص سخت‌افزاری یا چشم افزاری خطای دید سطح و عمق یا دور و نزدیکی در تصاویر قابل رویت می‌شود.فیلم سه‌بعدی از سال ۱۸۹۰ تا ۲۰۱۰ میلادی وجود داشته، اما تا حد زیادی به دلیل هزینه‌های فراوان و زمان تولید طولانی به فراموشی سپرده شده بود، اما بعد از وقفه‌ای کوتاه در ۱۹۰۰ توسط شرکتهای آی مکس و دیزنی تا حدی به این سینما پرداخته شد و در فاصلهٔ سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ موفقیت‌های بیشتری کسب کردند و این اتفاق بزرگ ساخت فیلم‌های سه‌بعدی با موفقیت‌های بزرگتر را رقم زد؛ و این موفقیت باری دیگر در دسامبر ۲۰۰۹ با آواتار به اوج خود رسید. تصاویر برجسته اولین روش نمایش و ارائهٔ بصری بوده که با کمک دوربین و عینک‌های برجسته نما در بین عموم مردم رواج پیدا کرد، اما نه به منظور سینمایی بلکه برای استفاده از کتابهای مصور سه‌بعدی و تک تصاویر تزئینی.

سیستم‌های دو قطبی : برای ارائه تصویر پویای برجسته، آن دو تصویر علاوه بر اینکه تفاوت دارند باید توسط فیلتر دو قطبی ساز هماهنگ شود. کاربر فنی یا حتی مخاطب عامی که از این عینک‌های کم هزینه استفاده می‌کند فقط فرایند به وجود آمده از این دو فیلتر را مشاهده می‌کند به این صورت که هر فیلتر تصویر با ارتفاعات سطحی هماهنگ با رنگ خود لنز را پالایش می‌کند و مرحلهٔ بعدی با کمک زاویهٔ میانی دو چشم و جهت حرکت تصویر انجام می‌پذیرد که معمولاً با جهت حرکت عقربه‌های ساعت / جهت ساعت گرد یکسان می‌باشد. اما این در صورتی است که با توجه به حرکت یا سکون تصاویر برجسته چه در جهت ساعت گرد یا مخالف آن و حتی افقی یا عمودی بودن آن مغایر نیست و عملیات فوق انجام می‌شود تا تصویر مورد نظر حجمی و بُعد دار نمایش پیدا کند. سیستم جدید بدون عینک با ظهور پدیدهٔ دیدن تصاویر برجسته این صنعت با مطالعات و پیشرفتهایی رو به رو بوده، یکی از این تحقیقات مشاهده سه‌بعدی تصاویر بدون کمک عینک است با عنوان خود سه‌بعدی بین. اولین تلفن همراه خود سه‌بعدی بین را کمپانی هیتاچی در ژاپن سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی کرد و در سال ۲۰۱۰ قرار بود با کمک یک شرکت چینی این محصول را به تولید انبوه رسانده و به بازارهای جهانی ارائه بشود. شرکت‌های بزرگ سازنده قطعات کامپیوتری در نظر دارند در آیندهٔ نزدیک تلویزیون‌های ال‌سی‌دی و مانیتورها و کنسول بازی‌های ویدیوئی را به این امکان ویژه همسان سازند. این سیستم در حال حاضر بیشتر جنبه تحقیقاتی مطالعاتی دارد.فیلم چهار بعدی :

فیلم 4 بعدی یا 4D film واژه‌ای است برای توصیف فیلم‌های سه بعدی‌ای که همراه با تاثیرات فیزیکی همچون احساس لمس کردن می‌باشد که همگام با فیلم روی می‌دهد. به خاطر هزینه‌های گزاف این نوع تاثیرات فیزیکی این نوع فیلم‌ها تنها در مکان‌های مخصوصی همچون برخی از شهربازی‌های بزرگ بر روی پرده می‌رود. فیلم آواتار یکی از ده فیلمی بود که با این قابلیت در شهربازی‌ها اجرا شد. اولین فیلم سینمایی اجرا شده با این قابلیت فیلم سفری به درون کرهٔ زمین در سال ۲۰۰۸ میلادی بود. در کرهٔ جنوبی برخی از سینماهای این کشور دارای این قابلیت می‌باشند. در این گونه سینماها علاوه بر افکت‌هایی همچون افکت سقوط بر روی صندلی، افکت پرواز بر روی صندلی و سایر افکت‌هایی که بر روی صندلی سوار می‌شود، یک سری افکت‌های محیطی نیز وجود دارد، مانند افکت طوفان، افکت رعد و برق، افکت دود، افکت باران، افکت برف و... فیلم کوتاه کاپیتان ای اُ محصول سال ۱۹۸۶ (۱۳۶۵ ه.ش) با نقش‌آفرینی مایکل جکسون، به عنوان «پدر فیلم‌های ۴ بعدی» شناخته می‌شود.امروزه در ایران نیز سینماهای این‌چنینی زیاد شده اند از جمله در شهربازی «سرزمین عجایب» و شهربازی الماس شرق مشهد، پارک ارم و شهربازی های اکثر شهرستان ها و ...


برجسته بینی:


برجسته‌بینی یا استریوسکوپی  stereoscopy شیوه‌ای است برای ایجاد تصور سه‌بعدی در بیننده بوسیلهٔ دید دوچشمی. در بیشتر روش‌های برجسته‌بینی دو تصویر معمولی دوبعدی با اندکی تفاوت مقابل چشم راست و چپ قرار می‌گیرند. این دو تصویر دوبعدی در مغز تلفیق شده و دیدن تصویری سه‌بعدی را به بیننده القاء می‌کنند. مبنای برجسته‌بینی نشان دادن تصاویر متفاوت به چشم چپ و راست است. در شکل قدیمی این کار بوسیلهٔ برجسته‌بین انجام می‌شود. در شکل امروزی در سینمای سه‌بعدی این کار توسط عینک سه‌بعدی انجام می‌شود که انواع متفاوتی دارد، مثلاً عینک رنگی یا عینک قطبیده. در روش عینک رنگی، تصویر روی پرده تلفیقی از دو تصویر است و بیننده که عینکی قرمز و آبی به چشم دارد، با هر چشم فقط یکی از این تصاویر را می‌بیند و در نتیجه فیلم را سه‌بعدی تصور می‌کند. چشم‌ها را تا جایی که دو تصویر فوق را سه تا ببینید لوچ کنید، تصویر وسطی که ترکیب دو تصویر چپ و راست خواهد بود برجسته است و تماشای یک گل واقعی را تداعی می‌کند . یک برجسته‌نما شامل یک جفت تصویر دوبعدی است که منظره‌ای را از زوایای چشم راست و چشم چپ نشان می‌دهند. تماشای ترکیب چنین دو تصویری در یک برجسته‌بین از آنجا که عمق در قالب تفاوت تصاویر در موقعیت‌های راست و چپ تعریف شده‌است، تجربه‌ای از تماشای تصویری سه‌بعدی به دست خواهد داد.


مفهوم Open Cl _ Open GL _ CPU _ GPU

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 OpenCL

مخفف عبارت Open Computing Language است ، بستری است برای برنامه‌هایی که قرار است بر سکوهای ناهمگن با تکیه بر سی‌پی‌یوها و جی‌پی‌یوها و سایر پردازنده‌ها اجرا شوند. اپن‌سی‌ال دارای یک زبان (بر پایهٔ C99) برای نوشتن kernelها (توابعی که در دستگاه‌های OpenCL اجرا می‌شوند به‌علاوه رابط‌های برنامه‌نویسی برای تعریف و پس از کنترل بستر استفاده شوند را دارا است. OpenCL چندپردازندگی را با استفاده از روش‌های وظیفه محور یا task-based و داده محور یا data-based پشتیبانی می‌کند.اپن‌سی‌ال توسط هر دو شرکت AMD/ATI و Nvidia پذیرفته شده‌است. در طراحی اپن‌سی‌ال، مقدار زیادی از رابط‌های پردازشی با CUDA و رقیب آن، مایکروسافت دایرکت‌کامپیوت به اشتراک گذاشته است.

 OpenGL

یک رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار چندسکویی برای رندرینگ دوبعدی و سه‌بعدی است. این رابط برنامه‌نویسی معمولاً برای تعامل با پردازشگر گرافیکی و به‌دست‌آوردن رندرینگ شتاب‌یافته توسط سخت‌افزار استفاده می‌شود.اپن‌جی‌ال مخفف Open Graphic Library (کتابخانهٔ گرافیکی باز) است ولی اپن‌جی‌ال خود به هیچ‌وجه یک کتابخانهٔ نرم‌افزاری نیست و نرم‌افزار متن‌باز نیز به حساب نمی‌آید (چون حاوی هیچ کدی نیست)؛ اوپن‌جی‌ال، تنها استانداردی باز برای توصیف یک رابط گرافیکی است که توسط شرکت‌های متعددی توسعه داده‌شده و می‌تواند توسط درایورهای گرافیک، سیستم‌عامل‌ها و نرم‌افزارهای مختلف پیاده‌سازی شود.اوپن‌جی‌ال توسط شرکت سیلیکون گرافیکز از سال ۱۹۹۱ توسعه یافت و در سال ۱۹۹۲ منتشر شد و به‌صورت گسترده در طراحی به کمک رایانه، واقعیت مجازی، مصورسازی، بصری‌سازی اطلاعات، شبیه‌سازهای پرواز و بازی‌های ویدئویی به‌کار گرفته‌شد. اوپن‌جی‌ال توسط سازمان کنسرسیوم ناسودبر تکنولوژی Khronos Group مدیریت می‌شود.Khronos Group آخرین ورژن اوپن جی ال را در سال ۲۰۱۷ به مناسبت ۲۵ سالگی اوپن جی ال منتشر کرد و در حال حاضر ولکان به عنوان نسل جدید اوپن جی ال در حال توسعه میباشد.


واحد پردازش گرافیکی یا GPU :

واحد پردازش گرافیکی یا به اختصار GPU ابزاری اختصاصی برای رندر کردن گرافیکی (به‌طور طبیعی به نظر رسیدن تصویر) در کامپیوترهای شخصی، ایستگاه‌های کاری، یا در کنسول‌های بازی است. این واحد گاهی اوقات واحد پردازش بصری یا VPU نیز نامیده می‌شود. ویژگی‌های واحدهای پردازش گرافیکی جدید برای پردازش و ارائه دادن کارهای دیداری (گرافیکی)، آن‌ها را بسیار کارآمدتر از واحدهای پردازش مرکزی یا CPU در پردازش الگوریتم‌های پیچیده کرده‌است.در واقع واحد پردازش گرافیکی همانند واحد پردازش مرکزی Central Processing Unit در کامپیوتر است ولی وظیفه اصلی آن پردازش اطلاعات مرتبط با تصاویر است. یک GPU معمولاً بر روی کارت‌های گرافیکی قرار می‌گیرد، اگرچه کارت‌های گرافیکی غیر حرفه‌ای مستقیماً بر روی بُرد مادر به صورت (OnBoard) قرار می‌گیرند. GPU ابزاری است شامل تعدادی عملگر ابتدایی گرافیکی، که باعث می‌شود نسبت به CPU در خلق تصاویر بر صفحه نمایشگر بسیار سریعتر عمل کنند. رایج‌ترین عملگرها برای گرافیک دو بعدی کامپیوترها شامل عملگر بیت بلیت است که معمولاً در سخت‌افزارهای مخصوص یک "Biltter" نامیده می‌شود. این عملگرها برای کشیدن مستطیل، مثلث، دایره و قوس بکار می‌روند. پردازنده‌های گرافیکی جدید، پردازش گرافیک سه بعدی را نیز در رایانه‌ها انجام می‌دهند.

 

واحد پردازش مرکزی یا CPU :

سی پی یو یا central processing unit یا همان پردازنده مرکزی، پردازنده اصلی، یا فقط پردازنده، یک مدار الکترونیکی است که دستورالعمل هایی را اجرا می‌کند که تشکیل دهنده یک برنامه کامپیوتری هستند. واحد پردازنده مرکزی، اعمال اصلی حسابی، منطقی، کنترل و ورودی-خروجی یا input/output را انجام می دهد. این اعمال توسط دستورالعمل‌های برنامه مشخص می‌شوند. آنچه که ذکر شد تفاوت بسیاری با اجزای خارجی نظیر حافظه اصلی و مدار ورودی- خروجی و پردازنده های اختصاصی نظیر واحد پردازنده گرافیکی دارد.
فرم، طراحی، و پیاده سازی CPU ها در طول زمان تغییر کرده است، اما عملیات پایه ای آنها تقریباً بدون تغییر باقی مانده است. اجزای اصلی یک CPU عبارتند از : واحد محاسبه و منطق یا arithmetic logic unit که عملیات حسابی و منطقی را انجام می دهد، رجیسترهای پردازنده که برای ALU عملوند فراهم می‌کنند و نتایج عملیات را ذخیره می کنند، و یک واحد کنترل که عمل استخراج دستورالعمل ها از حافظه و اجرای آن ها را با هدایت کردن عملیات هماهنگ ALU، رجیسترها و سایر اجزا سازماندهی می کند.


اکثر CPU های جدید، روی ریزپردازنده های مدار مجتمع یا integrated circuit، با یک یا بیش از یک CPU، روی یک تراشه ی IC نیمه هادی اکسید فلز metal-oxide-semiconductor پیاده سازی می شوند. تراشه های ریزپردازنده ها که دارای چندین CPU هستند، پردازنده های چند هسته ای نام دارند. می‌توان CPU های فیزیکی منفرد، با نام هسته های پردازنده، را نیز چند ریسه ای یا multithread کرد تا CPU های منطقی یا مجازی بیشتری به وجود آید. یک IC که حاوی یک CPU است، ممکن است دارای حافظه، رابط های محیطی، و سایر اجزای یک کامپیوتر باشد؛ این ابزارهای مجتمع در مجموع میکروکنترلر یا سیستم های روی یک تراشه یا systems on a chip نام دارند.پردازنده های آرایه ای یا پردازنده های برداری یا  vector دارای چندین پردازنده هستند که به صورت موازی عمل می کنند و هیچ واحدی در مرکزیت قرار ندارد. CPU های مجازی یک فرم انتزاعی از منابع محاسباتی مجتمع پویا هستند.

منبع : ویکیپدیا


مفهوم RGB _ CMYK _ Color Space

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال

Color Space :

یک فضای رنگی، سازماندهی خاصی از رنگ‌ها در یک نرم‌افزار (Software) یا ابزار (Device) است.گسترهٔ فضاهای رنگی با دیگری متفاوت است. بطوری که ممکن است یک فضای رنگی، بر یک فضای دیگر کاملاً محیط باشد؛ یا ممکن است اشتراک داشته باشند.
یک فضای رنگی در تعامل با ابزارهای فیزیکی دیگر و پروفایل رنگی امکان باز تولید و باز نمایش صحیح رنگ‌ها را فراهم می‌کند.

RGB :

مدل رنگی آرجی‌بی (RGB) برای ایجاد تصویر در تلویزیون و مانیتورها به کار گرفته می‌شود. در این مدل، تمام رنگ‌ها از ترکیب سه رنگ تشکیل می‌شود. این سه رنگ عبارت هستند از قرمز(R) (RED) سبز (G) (GREEN) آبی (BLUE) (B) که به آن RGB اطلاق می‌شود. با ترکیب رنگ‌های یادشده که به آن‌ها ابتدایی (Primary) می‌گویند، رنگهای دیگر یا ثانویه (Secondary) ایجاد می‌شود.RGB دارای کانال‌های رنگ نیست. شالوده آن نور است و به جای سه رنگ فیروزه‌ای، سرخابی و زرد سه نور رنگی قرمز، سبز و آبی داریم. اگر بدانید که نمایشگرها چگونه تصویر را نمایش می‌دهند، خواهید فهمید که غیر از این هم نمی‌تواند باشد. زیرا در مانیتور، تغییر ولتاژ ارسالی به پیکسل‌ها، باعث ایجاد نور رنگی می‌شود. این نورها که با هم ترکیب می‌شوند در نهایت رنگ پیکسل را می‌سازند. زمانی که به تابش یک نور نیاز نداریم مانند این است که، جلوی آن نور یک تلق مشکی قرار دهیم تا از تابش آن نور جلوگیری کنیم و اصطلاحاً آن را ببندیم.در واقع مفهوم وجود رنگ با حضور نور معنی پیدا می‌کند. رنگها به‌طور کلی، به معنی برگشت نور از یک شیء یا یک منبع نوری هستند. (مانند تجزیه نور مرئی به رنگ در منشور) این سیستم رنگ که به عنوان متداول‌ترین سیستم رنگ شناخته شده‌است، سیستم رنگی وابسته به وسیله بوده و در وسایل گوناگون به صورت‌های مختلفی ظاهر می‌شود.

سیستم افزودنی یا additive از ترکیب سه رنگ اصلی RGB رنگ سفید حاصل می‌شود. به زبانی ساده‌تر با توجه به اینکه صفحه نمایش این قبیل وسایل تیره است برای ایجاد تصویر باید به آن رنگ اضافه نمود. تبیین اینکه چرا به این نوع سیستم رنگ افزودنی می‌گویند از روش‌های مختلفی قابل توضیح است. رنگ سفید یا نور سفید داری طیف‌های مختلفی است که با یک منشور، آن طیف‌ها قابل تشخیص هستند؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که رنگ مشکی فاقد طیف نوری هست. در یک زمینه مشکی برای ایجاد تصویر باید رنگ اضافه نمود. در صورتیکه در زمینه سفید برای ایجاد تصویر باید طیف رنگ مورد نظر را از مجموع رنگهای سفید کم یا حذف نمود. بیشتر جهت نمایش تصاویر در دستگاه‌های پخش تصویر مانند تلویزیون و مانیتور استفاده می‌شود. در این مدل جنس رنگ‌ها از نوع نور است و از ترکیب ۳ نور قرمز و سبز و آبی و رنگ‌های مختلف ساخته شده‌است. در این حالت با تابش هر سه نور با شدت کامل در یک نقطه رنگ سفید و با جلوگیری از تابش هر سه نور در محل دلخواه رنگ سیاه تولید می‌شود. با کم یا زیاد کردن هر نور رنگ‌های متنوع قابل مشاهده است. در این مدل هر کانال ۸ بیتی بوده و تصویر نهایی ۲۴ بیت اس.

CMYK :

مدل رنگ سی‌ام‌وای‌کی CMYK color model  مخفف چهار رنگ Cyan (فیروزه‌ای) ، Magenta (سرخابی) ، Yellow (زرد) ، Black (سیاه) است که بیشتر با نام سی‌ام‌وای‌کی شناخته می‌شود و بر خلاف مدل رنگی آرجی‌بی که برای کارهای نمایشی یا مانیتوری استفاده می‌شود این مدل رنگی برای کارهای چاپی استفاده می‌شود.

ادغام رنگ‌ها :

با توجه به شکل، می‌فهمیم که با ترکیب red و blue، رنگ magenta تولید می‌شود. از ترکیب red و green رنگ yellow پدید می‌آید. از ادغام دو رنگ blue و green رنگ cyan تولید می‌گردد. اگر سه رنگ به هم اضافه شوند، رنگ سفید به وجود می‌آید و در مقابل زمانی که هیچ رنگی نداریم، پیکسل با رنگ سیاه پر می‌شود.


  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Cinema Engineer © 2021 All Rights Reserved

سبدخرید

سبد خرید