درباره من

مهندسی سینما | حوزه ویژوال افکت

من سجادجهانگیری هستم.از سال 1388 بصورت دائمی و تمام وقت به ویژوال افکت و تحقیق و پژوهش در مورد این دنیای شگفت انگیز میپردازم. از سال 1391 تصمیم گرفتم در فضای اینترنت و وب سایت های آموزشی اقدام به تولید و انتشار ویدئوهای آموزشی در این باره بکنم که خوشبختانه با استقبال مواجه شد و تونستم چندین نرم افزار تخصصی رو برای نخستین بار در ایران به زبان فارسی تدریس کنم و در نهایت در 2 شهریور 1392 سایت CinemaVFX رو راه اندازی کردم و باقی آموزش ها و مقالات تخصصی ام رو در وب سایت خودم منتشر می کردم که بعد از حدودا چهار سال و نیم فعالیت این وب سایت رو برای ارتقاء بهتر و بیشتر بصورت موقت متوقف کردم اما نه به معنی توقف بلکه برای اینکه ریشه ها رو بیشتر و بیشتر برای حرکت های قوی تر تقویت کنم.

برنامه هایی که من شروع به تدریس اونها برای نخستین بار در ایران کردم مواردی از جمله Nuke _ Houdini _ Mudbox _ Vue _ Fusion _ Modo بودند که ویدئوهای آموزشی اونها رو در سطح اینترنت منتشر کردم که اون موقع در سرورهایی مثل مدیافایر وپیکوفایل و... آپلود میکردم که آمارها نشان از هزاران و هزاران باردانلود اونها در سایت های مختلف میداد ، البته که در کنار اینها برنامه های Maya  و 3dsmax هم تدریس میکردم. بعد در سال 2014 کانال یوتیوب رو راه اندازی کردم تا ویدئوها رو در یک جا ذخیره کرده باشم . اهمیت داشتن این موضوع برای این است که این آموزش ها و تحلیل های نرم افزاری در شرایط زمانی و در دوره ای ساخته شدند که کمترین اطلاعی از این نرم افزارها و مباحث در ایران رایج بود و میتوان گفت تنها توضیحات و اطلاعاتی که از این نرم افزارها و کارکرد آنها موجود بود ، اطلاعات مختصری بود که در برخی از وب سایت های داخلی ای که این نرم افزارها را برای دانلود قرار می دادند وجود داشت ، که اون هم ترجمه متن انگلیسی سایت سازنده اون نرم افزارها بود نه چیزی بیشتر ، ولی با این حال من با این نرم افزارها کارکردم واونها رو تا حد مناسبی یاد گرفتم به حدی که تونستم آموزش ویدئویی و فارسی برای اونها بسازم ، به تنهایی و بدون هیچ کمک یا پشتوانه یا حتی کوچکترین راهنمایی این پروسه رو طی کنم.

اکنون بعد از گذشت چند سال من با همه این نرم افزارها دیگه کار نمی کنم ، چون نیاز به چنین روندی نیست ، بلکه بصورت تخصصی چند برنامه رو بعنوان ابزار اصلی خودم قرار دادم و درادامه قصد داریم که پروسه آموزشی و اجرای عملی پروژه های سینمایی و تلویزیونی و سایر پروژه ها رو با این ابزارها بسازیم و پیش ببریم ، مثلا Modo و Vue و 3dsMax و Fusion و Mudbox رو دیگه کنار گذاشتم و طی چند سال خیلی علاقه داشتم که زیر و روشون کنم ببینم چی هستن و خب الان با ابزارهای تخصصی خودم بخوبی ادامه میدم.

بخاطر دارم من سال 90 برای نصب برنامه Houdini مدت چند ماه رو وقت صرف کردم و هرکاری می کردم نمی شد اصلا سر درنمی آوردم تا اینکه با یکی از دوستانی که اهل شیراز بود و مدیر یکی از وب سایت های اون موقع بود تماس گرفتم و به من گفت که توضیحات نصب این برنامه ها در پک های نرم افزاری فلان درج شده و هودینی هم توضیح داده و من بلافاصله اقدام به تهیه اون پک نرم افزاری کردم تا بتونم برنامه هودینی رو روی سیستم خودم نصب کنم وقتی نصب شد با UI روشن بالا اومد وهنوز یادم نرفته که اشک تو چشمام جمع شد ، انگار تمام دنیا رو به من داده بودن ، اصلا باورم نمی شد و همش میترسیدم ارور بده و باز خراب بشه از بس که من 3-4 ماه با این برنامه سروکله زدم تا نصب بشه. البته آموزش نرم افزارهای مایا و تری دی مکس هم در زمره آموزشهای من بود ولی برای اولین باردر ایران نبودند و قبل از من هم کسانی بودن که مایا و تری دی مکس رو تدریس کرده بودن ولی من برای همین 2 برنامه هم موضوعات تخصصی و خاص خودم رو تدریس کردم از جمله شبیه سازی ها و داینامیک سازی ها در مایا و به هیچ وجه دنباله رو دیگران وموضوعات کلیشه ای موجود نبودم.

شیوه یادگیری من اینگونه بود که آموزش های نرم افزارها را پیدا می کردم ، مقالات و نوشتارهای موجود انگلیسی را ترجمه می کردم ، توضیحات نرم افزارها را در وب سایت های سازنده ترجمه می کردم ، در شبکه هایی  مثل یوتیوب در مورد برنامه ها تحقیق و سرچ زیاد می کردم و همچنین محیط و منوی نرم افزارها را تحلیل وترجمه میکردم تا یادگیری مناسبی پیدا کنم و قطعا علاقه زیاد و کنجکاوی زیادی که برای نرم افزارهای حوزه ویژوال افکت وانیمیشن سازی و محیط سازی و شبیه سازی داشتم باعث می شد هربار سراغ یک برنامه برم واز بیس اون برنامه رو بشکافم وقضیه اش رو  بدونم و بتونم توضیحش بدهم و به دیگران هم انتقال بدهم این آگاهی رو.
در کنار این آموزشها  روند مطرح سازی ، معرفی و منتشر سازی آموزش ها و راهنمای نرم افزارها و تکنولوژی های حوزه موشن کپچر، در سایر وب سایت های آموزشی و فضای فیس بوک هم جزء فعالیت های من بوده ابزارهایی از جمله  :

Faceshift Studio

Nui Capture

Iclone

IPI Studio

Motive

Vicon XSense

OptiTrack

FaceWare

من در گذشته مقالات تخصصی ای در حوزه ویژوال افکت و سی جی نوشته و منتشر کردم که در وب سایت قبلی من یعنی CinemaVFX بود که اون وب سایت رو بعد از حدود 5 سال کنار گذاشتم و بدلایلی دیتابیس و محتوای نوشتاری موجود در اون رو استخراج و ذخیره سازی نکردم و قطعا کاربران ومخاطبین زیادی که این مقالات را مطالعه کردن کاملا بخاطر دارن ، عناوین این مقالات شامل :

مهندسی سینما

سفر به قلمرو هیولایی به نام مایا

رفتارشناسی وقایع در مدیریت و طراحی جلوه های ویژه

شناخت نورها و سایه ها ( زیبایی شناسی تلفیق نور وسایه در القای موضوع )

5 اصل اساسی در مدیریت اجرایی جلوه های ویژه


قواعد و تناسبات در استفاده از تکنولوژی سی جی در سینما

تحلیل و بررسی سینمای ایران ( بررسی عملکرد سینمای ایران در دهه های گذشته )

قصد وهدف من از وجود این وب سایت و وبسایت های قبلی من گسترش و عمیق سازی مفهوم علمی و مهندسی ویژوال افکت بصورت اصولی و علمی ست ، از اونجایی که من به این حوزه بسیار علاقه دارم و برای یادگیری و فهم عمیق واصولی این مباحث زمان بسیار زیادی گذاشته ام ، توانایی آموزش و انتقال این مفاهیم در حوزه جلوه های ویژه بصری و شبیه سازی و طراحی و موشن گرافیک رو به دیگران دارم و تجربه آموزشی من از سال 91 این مورد را ثابت کرده ، میتونید از منوی دروس به صفحه آموزشهای قبلی مراجعه کنید. اعتقاد من اینه که یاد دادن به دیگران منوط به چند آیتم هست :

اول اینکه آموزش دهنده خودش بصورت اصولی ، عمیق و گسترده با این مفاهیم آشنایی داشته باشه و یادگیری استانداردی از این مباحث داشته باشه.

دوم اینکه توانایی و استعداد آموختن داشته باشه ، توانایی تدریس و توانایی فهماندن به دیگران و توانایی القاء کردن سخت ترین مفاهیم به شکل درست واصولی خودش یک علم هست ، چون گاهی برخی چیزی رو بلد هستند اما در یاد دادن اون به دیگران استعداد و توانایی ای ندارن ، پس یک آیتم مهم در کنار داشتن سواد در این حوزه ، توان و استعداد آموختنه که شکر خدا همه کسانیکه از آموزهای من طی این سالها استفاده کرده اند موافق این قضیه هستند.
سوم  روش و سبک تدریس هست به شکلی که سبک و متد تدریس به شکلی که یادگیرنده موضوع را بفهمه و خسته و سردرگم نشه نیزآیتم بسیار مهمی هست.بقول انیشتین : " شما زمانی میتوانید ادعا کنید چیزی را بلد هستید که بتوانید آن را به مادربزرگ تان هم یاد بدهید"  و من به این اصل کاملا اعتقاد دارم و با یاری خدا طی سالهای 1391 تا کنون نمود این باور رو در پروسه کاری خودم داشته ام.

سال 1388

استارت دنیای VFX و گرافیک کامپیوتری

شروع در سال 1388 با یادگیری نرم افزارهای متنوع و دیدن ویدئوهای پشت صحنه آثار مطرح سینمایی و ترجمه متون و محیط نرم افزارها و همچنین ساخت لغت نامه تخصصی برای این حوزه.

سال 1388

اردیبهشت 1391

آغاز فعالیت رسانه ای

در اردیبهشت سال 1391 فعالیت آموزشی در قالب ویدئوهای آموزشی فارسی و همچنین ویدئوهای معرفی تکنولوژی ها در فضای وب سایت های آموزشی و شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و لینکداین .

2 شهریور 1392

مجموعه Cinema VFX

ایجاد وب سایت CinemaVFX در 2 شهریور 1392 بعد از یک فاصله یکساله از شروع فعالیت رسانه ای و آموزشی ما برای تولیدات ویدئویی آموزشی و همچنین مقالات تخصصی و معرفی تکنولوژی .

2 شهریور 1392

دی ماه 1399

مجموعه Cinema Engineer

اوایل دی ماه سال 1399 شروع کار Cinema Engineer به شکل بهتر ، گسترش یافته تر و تخصصی تر. درواقع مجموعه CinemaEngineer نسخه بسیار رشد یافته مجموعه های قبلی ماست.

لینک های ارتباطی :

ارتباط با مدیر : info [@] cinemaengineer.com

صفحه اینستاگرام : Sadjad.Jahangiri

صفحه یوتیوب : CinemaVFX

فرم ورود

حاضرین در سایت

ما 239 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم